Archiv pro měsíc: Červenec 2019

Brémy

Brémy jsou město na severu Německa. Žije zde přes půl milionu obyvatel. Některé z památek jsou zapsané na seznamu Unesco.

Nejznámější odkaz na město Brémy obsahuje jedna z pohádek bratří Grimmů. Přestože podle pohádky skupina zvířátek do Brém nikdy nedorazila, jsou „Brémští muzikanti“ hlavním symbolem města. Prodávají se jako suvenýry v různých podobách, plyšové hračky, přívěsky apod.

Bronzová socha zobrazuje všechny 4 hrdiny: osla, psa, kočku a kohouta.

Městem Brémy protéka řeka Vezera (Weser).

Lublaň, hlavní město Slovinska

Hlavní město Slovinska Lublaň je oblíbená turistická destinace. V centru města se tyčí na kopci hrad, ze kterého je nádherný rozhled po celém městě.

Na hrad se lze vydrápat pěšky nebo zvolit pohodlnější cestu lanovkou.

Lublaní protéká řeka.

V historickém centru najdeme řadu krásných budov, ale také promenádu, trh a další zajímavosti.

Známým fotografovaným objektem je trojmostí.

A ještě pohled ze zachovalého historického mrakodrapu směrem na Lublaňský hrad.

Postojnské jeskyně

Postojnské jeskyně nebo správně slovinsky Postojnska jama je nejdelší krasová jeskyně ve Slovinsku. Jejich délka je totiž přes 24 kilometrů. V roce 2012 po objevu nových prostor se na první příčku dostaly jeskyně Migovec.

Jeskyně Postojnska jama se nachází u obce Postojna v jižní části Slovinska, přibližně v polovině cesty z Lublaně k moři. Je hodně navštěvovaná, dalo by se říci, že jde o masovou atrakci. Délka zpřístupněné části pro veřejnost je 5,3 km, což je nejdelší délka ze všech jeskyní na světě.

V jeskyni se používá pro dopravu návštěvníků vláček.

Smutnou etapou pro jeskyně byla druhá světová válka, kdy zde Němci skladovali palivo a partyzáni ho zapálili. Od té doby je v některých místech „černá“ výzdoba povrchu stěn a krápníků, naštěstí v malém rozsahu.

Teplota v jeskyni je stálá celý rok kolem 8 až 10 stupňů Celsia.

V jeskyni žije unikátní obojživelník s názvem macarát jeskynní. Dožívá se obvykle 70 let (odhaduje se maximální možný věk až 100 let) a vydrží bez potravy až 12 let.

Dnešní vláček je elektrický a relativně hodně dlouhý, aby pobral ty davy návštěvníků. Původní vláček se tu objevil již v roce 1872 a již od roku 1884 se používala pro svícení v jeskyni elektřina.

Před vchodem do jeskyně je skupina obslužných budov. Nejstarší z nich slouží již od konce 19. století.