Lyžařské středisko Sölden

V rakouském Tyrolsku v údolí Ötztal najdeme lyžařské středisko Sölden. Tento resort nabízí celkem 144 kilometrů sjezdovek a 31 moderních lanovek a vleků (údaje v zimě 2022). Přitom na 3 kopcích v rámci areálu se lyžař dostane nad nadmořskou výšku 3000 metrů nad mořem. Součástí lyžařského areálu jsou 2 ledovce.

Ale začněme od začátku – z městečka Sölden vede na sjezdovky kapacitní lanovka Giggijochbahn.

Nad horní stanicí kabinkové lanovky Giggijochbahn už jsou rozlehlé sjezdovky modré a červené obtížnosti. Příjemnou zkušeností jsou velice široké sjezdovky, takže i při větší návštěvnosti se dá lyžovat bez davů.

x

Tady je pohled na nejdelší místní sjezdovku. V propagačních materiálech se píše o 15 kilometrech, ale moje GPSka ukázala opakovaně jen 11 kilometrů při pokusu najet co nejdelší trasu. Ale i tak je to super jízda. Bez přerušení se jede skoro půl hodiny z nejvyššího místa ledovce Rettenbach až dolů zpátky do městečka Sölden k dolní stanici lanovky Gaislachkoglbahn. Valná většina této trasy je v modré obtížnosti. Sjezdovka lemuje horskou silnici, kterou se dá v létě vyjet (po zaplacení mýta) až k restauracím na ledovec.

Lyžařský areál Sölden se proslavil v roce 2015 natáčením akčního filmu Spectre, kdy se tady na kopcích objevil agent 007 James Bond.

x