Mooserboden přehrada

Přehrada Mooserboden se nachází v Rakousku jižně od města Kaprun v okrese Zell am See. Přehrady jsou tu ve skutečnosti dvě: Mooserboden je ta horní. Spodní se jmenuje Wasserfallboden a její fotky jsou níže.

Mooserboden leží v nadmořské výšce 2036 metrů nad mořem. Přehradu tvoří dvě zdi: Moosersperre s délkou téměř 500 metrů a Drossensperre dlouhá 357 metrů. Výška obou přehradních zdí je přes 100 metrů.

Tahle přehradní zeď je Moosersperre, má výšku 107 metrů a je na ní ferrata MoBo 107 Klettersteig.

Pohled na přehradní zeď Drossensperre.

Tady vidíte lezce na ferratě MoBo 107 Klettersteig.

Při pohledu dolů z kopců vidíme na severu druhou přehradu Wasserfallboden. Důvodem existence přehrad je výroba elektrické energie. Tahle byla postavena v letech 1938 až 1951.

Na horní přehradě Mooserboden se dá projít tunelem pod vrcholkem Höhenburg. V tunelu je vstup do technologických prostor přehradní elektrárny. Mimochodem na skále na vršku Höhenburg jsou také ferraty.

Památník věnovaný obětem stavby přehrady Mooserboden je postavený nad přírodním balvanem. Původně byl věnovaný 161 dělníkům a zajatcům, kteří zemřeli při výstavbě v letech 1947 – 1955. Později přibyla pamětní deska připomínající 120 úmrtí zajatců a dělníků na nucených pracích z let 1940 – 1945.

Na přehradu Mooserboden se nedá dojet autem. Silnice je pro veřejnost zavřená a končí v lokalitě Kesselfall Alpenhaus, kde je mnohapatrové parkoviště (zdarma). Dál se dá pokračovat pouze pěšky nebo busem. Autobus projíždí nejdříve serpentinami a pak dlouhým jednopruhovým tunelem. Za tunelem je velice malé obratiště, kde cestující vystoupí a přestoupí na výtah. Výtah (zdviž) s kapacitou 180 osob turisty vyveze o 431 výškových metrů výše. Odtud se pokračuje dalším autobusem opět tunelem a početnými serpentinami až na vrchol přehradní hráze Mooserboden. Transfer jedním směrem trvá přibližně 40 minut a stojí i patřičný finanční obnos. S turistickou kartou lze získat slevu. Varianta pěšky je teoreticky možná, ale vzdálenost a hlavně převýšení dělají tuto variantu časově náročnou. Před cestou doporučuji zkontrolovat provozní dobu shuttle busu a zdviže.