Solný důl v Hallstattu

Solné doly v Hallstattu (Salzbergwerk) jsou nejstarší na světě díky historii 3000 let. Na 90 minutovou exkurzi se dostanete z městečka Hallstatt lanovkou. Na exkurzi se chodí ve speciálních bílých oblečcích. Exkurzi provádí průvodce s výkladem v němčině a angličtině.

Do oblasti vlastní těžby soli se musí exkurze dostat skrz dlouhou chodbu.

Součástí návštěvnického okruhu jsou dvě důlní skluzavky. Jedna z nich je údajně nejdelší svého druhu na světě. Pro jízdu na skluzavce se využívají právě bílé oblečky, protože jsou pro jízdu po dřevěné skluzavce uzpůsobené – speciální materiál na zadnici. Při jízdě se nedá a nemá brzdit. Nemusíte se bát, dole je dostatek prostoru pro zabrzdění. Dá se jezdit po jednom nebo i ve dvojicích.

Během prohlídky je na některých místech promítaná multimediální show, aby prohlídka byla atraktivní.

A je čas na druhou – tu delší skluzavku.

Následuje také výklad o moderním způsobu těžby soli.

Poslední místnost exkurze se věnuje vzácnému exponátu prastarých dřevěných schodů, které byly nalezené v solném dole. Stejně jako některé podpěry mají odhadnutý původ z období 1000 let před naším letopočtem. Důvodem jejich zachování je zřejmě nápomocná konzervace všudypřítomnou solí.

Ze solného dolu se pak exkurze vrací na povrch jízdou vláčkem, kdy cestující sedí za sebou v jedné řadě. Vláček jede poměrně rychle a chodba je poměrně úzká a nízká.