Postojnské jeskyně

Postojnské jeskyně nebo správně slovinsky Postojnska jama je nejdelší krasová jeskyně ve Slovinsku. Jejich délka je totiž přes 24 kilometrů. V roce 2012 po objevu nových prostor se na první příčku dostaly jeskyně Migovec.

Jeskyně Postojnska jama se nachází u obce Postojna v jižní části Slovinska, přibližně v polovině cesty z Lublaně k moři. Je hodně navštěvovaná, dalo by se říci, že jde o masovou atrakci. Délka zpřístupněné části pro veřejnost je 5,3 km, což je nejdelší délka ze všech jeskyní na světě.

V jeskyni se používá pro dopravu návštěvníků vláček.

Smutnou etapou pro jeskyně byla druhá světová válka, kdy zde Němci skladovali palivo a partyzáni ho zapálili. Od té doby je v některých místech „černá“ výzdoba povrchu stěn a krápníků, naštěstí v malém rozsahu.

Teplota v jeskyni je stálá celý rok kolem 8 až 10 stupňů Celsia.

V jeskyni žije unikátní obojživelník s názvem macarát jeskynní. Dožívá se obvykle 70 let (odhaduje se maximální možný věk až 100 let) a vydrží bez potravy až 12 let.

Dnešní vláček je elektrický a relativně hodně dlouhý, aby pobral ty davy návštěvníků. Původní vláček se tu objevil již v roce 1872 a již od roku 1884 se používala pro svícení v jeskyni elektřina.

Před vchodem do jeskyně je skupina obslužných budov. Nejstarší z nich slouží již od konce 19. století.