Želvy Caretta Caretta na Zakynthosu 2021

Kareta obecná (Caretta Caretta) je oceánská želva. Žije i ve Středozemním moři a hnízdí i na pobřeží řeckého ostrova Zakynthos, především na jeho jižní části v Laganaském zálivu. Právě z městečka Laganas se dá vypůjčeným šlapadlem, lodičkou nebo organizovaným výletem podniknout výprava za želvami. Když má člověk štěstí, uvidí želvu na hladině, jak se nadechuje. Obvykle však želva zvládne být hodně dlouhou dobu pod vodou.

Na jižní části ostrova Zakynthos proto najdeme na plážích označená místa s hnízdy, kde želvy nakladly vejce. Ochranářská nezisková organizace zde pečlivě hlídá celou oblast a hnízda označuje, aby turisté vejce nepoškodili. Na vybraných plážích a i v některých částech moře zde platí zvláštní pravidla. Například zde v Kalamaki platí zákaz motorových vodních sportů. Na plážích zase platí zákaz pobytu lidí v noci (od soumraku do úsvitu) a třeba také zapichování vlastních slunečníků.

Takhle vypadají hnízda na želvím ostrově Marathonisi, který je vzdálený asi 3.5 km od městečka Laganas. Oproti předchozím letům ochrana želvích hnízd doznala posunu, nyní jsou celé části pláží za nataženou páskou dokonce lidem nepřístupné.

Ochranářská organizace každý den prochází pláže a označuje nová hnízda. U vstupů k plážím provozuje informační kiosky, kde zveřejňují statistiky. Tady je přehled hnízd k 1. srpnu ve sezóně 2021.