Archiv pro měsíc: Červenec 2021

Sirmione

Sirmione je italské městečko na jižním břehu jezera Garda. Umístěné je na úzkém 4 km dlouhém poloostrově, který ční do jezera. Historické město s hradem a termálními lázněmi je velice oblíbeným místem turistů.

Hrad v Sirmione se jmenuje Castello Scaligero.

Do samotného centra na špičku poloostrova se dá nejlépe dostat pěšky. Auta je nutné zaparkovat zhruba 1 až 2 km na záchytných parkovištích před centrem, protože samotné centrum je příliš malé, úzké a zároveň zaplněné pěšími. Přes bránu mohou projet jen místní a auta s povolením. Zároveň je provoz řízen semafory.

Pěší centrum Sirmione je plné turistů. Najdeme zde nespočet cukráren a dalších občerstvovaích podniků.

Kousek stranou z hlavní třídy se dá dostat i na klidnou plážičku nebo molo.

Na nejvyšším místě městečka Sirmione najdeme kostel San Pietro in Mavino.

V Sirmione jsou kromě klasických hotelů i lázně, které těží z přítomnosti teplých pramenů na břehu jezera. Jedno místo je i veřejně přístupné – je to takový malý „bazének“ ohraničený velkými kameny. V bazénku se mísí teplá voda pramene se studenější vodou Gardského jezera. Teplý pramen poznáte podle nezaměnitelné sirnaté vůně. Teplota samotného pramene je určitě nad 50 stupňů Celsia, protože v něm nejde udržet ruce. Je potřeba si najít nějaké místo uprostřed, kde se mísí horký pramen s jezerní vodou.

Na pobřeží je k dispozici i umělá pláž a dlouhé molo do jezera. U pláže jsou pak jk dispozici placené služby restaurace.

V centru Sirmione jsou desítky cukráren se zmrzlinou – ale jakou zmrzlinou 🙂 V nabídce jsou řádově desítky druhů zmrzlin, smetanových i ovocných příchutí. Porce jsou tu obrovské a také patřičně drahé.

HIstorické městečko Sirmione určitě stojí za návštěvu.

Verona: Romeo a Julie

Italské město Verona je vyhledáváno turisty pro svou krásu a historické památky. Nejznámějším odkazem na Veronu je Shakespearova tragédie Romeo a Julie. Právě za sochou Julie a za balkonem zamíří při návštěvě Verony asi každý.

Historické centrum Verony je zařazeno na seznam světového dědictví Unesco. Tohle jsou obrázky z hlavního náměstí Piazza Delle Erbe, kde probíhají trhy.

Nahoru na věž Torre dei Lamberti se dá dostat výtahem s pár schody navíc. Věž byla postavená v roce 1172.

Z věže se naskýtá nádherný rozhled na celé město. Tisíce střech domů působě pohádkově.

Jen o kousek dál najdeme gotickou bránu věnovanou Romeovi.

A bránou vcházíme na most Ponte Pietra, který byl původně postaven už v roce 100 př. n.l. Bohužel během druhé světové války byl zničen a po ní znovu postaven.

Z mostu již vidíme Castel San Pietro.

Na zámek Castel San Pietro se dá dostat lanovkou, no vlastně spíš takovým výtahem 🙂

Z Castel San Pietro je nádherný panoramatický výhled na celé město.

A teď uvidíme most Ponte Pietra v celé své kráse.

x

Další hojně navštěvovanou památkou je amfiteátr Arena di Verona. Vejde se do něj až 20 tisíc lidí a v létě v něm probíhá program věnovaný opeře.

Castello di Drena

Hrad Drena se nachází v italské oblasti Trentino, kousek severně od jezera Garda. První zmínky o hradu Drena jsou z roku 1175. Dnes je hrad ve stavu zříceniny s částečně provedenou rekonstrukcí.

x

Hrad Drena ční nad údolím říčky Sarca. Takhle vypadá výhled od hradu Drena do údolí.

A tohle je silueta hradu Drena při pohledu z údolí od říčky Sarca.

Brdy – nejvyšší vrchol Tok a dopadová plocha Jordán

Nejvyšším vrcholem pohoří Brdy je Tok s nadmořskou výškou 865 metrů nad mořem.

Když se od aktuálně označeného vrcholu posuneme kousek po zatopené cestičce, nalezneme původně – dříve označovaný vrchol Tok.

Z Toku se vydáme po cestě k dopadové ploše Jordán.

A tady už přicházím na bývalou dopadovou plochu Jordán.

První z bunkrů je hodně zničen, další v podstatě zlikvidován.

Jediný zachovalý bunkr, tzv. Benešák znáte třeba z filmu Obecná škola. Na ostřílených stěnách můžete obdivovat, co všechno vydržel. Dneska je vchod do bunkru zakryt panelem.

Vlez do podzemních prostor strojovny, ze které se daly ovládat terče.

Německá pozorovatelna vypadá nejzachovaleji.

V Brdech se nedoporučuje chodit mimo vyznačené cesty. Můžou se tam nacházet nevybuchlé střely. I kdyby již nebouchající, člověk nechce šlápnout na kdejaký plech nebo ostrou železnou hranu nějakého šrotu.

Brdské letiště postavené Němci za války. Vybetonovaná plocha je skutečně impozantně dlouhá. Překvapilo nás, že vede lehce do kopce.

Další z Brdských studánek.

Mimo vyznačené cesty se nedoporučuje chodit, tady hrozí střelbou.

Další ze studánek v Brdech.

Chata Carvánka má bohatou minulost. Dnes se je možné se tu zastavit a odpočinou na lavičce ve stínu.

Studna s osvěžující vodou má stylovou stříšku s otvíracími dveřmi. Povšimněte si detailu madla dvířek 🙂

Bohužel nádoba na vodu protéká…

Vyhlídka Kazatelna je na hezké skalce. Za dobrého počasí je kromě Příbrami vidět v dáli také Temelín a vpravo možná vlastně kousek Šumavy.