Lanovky na Zugspitze

Na nejvyšší vrchol Německa Zugspitze (2962 metrů nad mořem) se dá dostat několika způsoby. Z německé strany tam vedou dvě lanovky: jedna zavěšená a druhá kolejová. Kolejová dráha Zugspitzbahn vede z města Garmisch-Partenkirchen.

Je to úzkorozchodná a zároveň ozubnicová železnice otevřená v roce 1930.

Nástupní stanice v Garmisch-Partenkirchenu se nachází kousek od normálně rozchodného nádraží. Tady je nadmořská výška 705 metrů nad mořem.

První polovina trasy (dole v údolí) ozubnici ještě nemá, ta se používá až v druhé, tedy strmé části.

Zázemí (depo) Zugspitzbahn je u stanice Grainau zhruba v polovině trase. Odtud začíná dráha stoupat.

Stanice Eibsee je pojmenována podle stejnojmenného jezera poblíž. Jsme v nadmořské výšce 1000 metrů nad mořem. Tady končí silnice z údolí a logicky je tu velké parkoviště. Zároveň se tu nachází dolní stanice visuté lanovky Eibseeseilbahn, která také vede na Zugspitze.

Současná verze lanovky byla spuštěna v prosinci 2017 a dvěma kabinami přepraví na vrchol až 580 osob za hodinu.

Výškový rozdíl od dolní stanice k horní činí 1945 metrů.

Z lanovky je vidět jezero Eibsee, které hraje hezkými barvami.

Nová lanovka na Zugspitze drží několik prvenství. Například má nejdelší úsek bez podpory na světě, který od nosníku až k horní stanici měří 3213 metrů.

Mimochodem ten nosník vysoký 127 metrů je v současnosti nejvyšší lanovkový nosník na světě.

Celková délka lanovky Eibseeseilbahn je téměř 4,5 km.

Kromě Eibseeseilbahn vede na Zugspitze ještě jedna visutá lanovka a to Tiroler Zugspitzbahn z území Rakouska. Ta je dlouhá 3,6 km, překonává 1725 metrů a začíná v dolní stanici v obci Ehrwald.

A tady ještě další visutá lanovka Gletscherbahn, která spojuje vrchol Zugspitze a restauraci Sonn Alpin na tzv. Zugspitzplatt, tedy vede směrem dolů. Překonává převýšení 348 metrů na délce 995 metrů.

Z lanovky jsou vidět další stavby a pravděpodobně bývalé stanice dalších lanovek. Na Zugspitze je totiž jediný ledovec na území Německa. Geologové celý masiv pozorují a měří, protože jak roztává ledovec a mění se permafrost ve skalách, mají důvodné obavy o skalní řícení.

U dolní stanice této lanovky na Zugspitzplatt (u restaurace) dojdeme k „nádraží“, tedy horní stanici kolejové lanovky Zugspitzbahn. Jsme v nadmořské výšce 2588 metrů nad mořem.

V horní stanici je mezi kolejnicemi dobře vidět ozubnice.

Lanovka Zugspitzbahn má celkovou délku 19 kilometrů, přičemž tady nahoře posledních 4,8 km vede neustále v tunelu ve skále. Převýšení celé trasy činí 1883 metrů. Sklon trati dosahuje až 250 promile.

Zajímavostí je, že ozubnicová dráha je jediný způsob dopravy větších komponent (např. pro stavby) sem nahoru na Zugspitze.

Vlak po 30 minutách vyjede konečně z tunelu ze skály.

Celková doba jízdy mezi Zugspitzplatt a Garmisch-Partenkirchen je asi 1 hodina 20 minut.